שיניים שקופות

כשהשיניים שלנו בריאות הם נטולות כל פגם לכל אורכן, אך כשהגוון שלהן משתנה יש צורך לבחון מהי הסיבה. רובנו מכירים את הכתמים הלבנים שמופיעים על השיניים או את השיניים הכהות שאפשר לראות אצל מעשנים, אבל מה זה אומר כשהשיניים הופכות לשקופות? מדובר על תופעה נפוצה למדי שמתרחשת אצל אנשים מבוגרים וילדים כאחד. היא מחייבת טיפול, וזאת כדי למנוע את הידרדרות מצב השיניים. מדוע יש לאנשים שיניים שקופות, מה ניתן לעשות כדי לטפל בתופעה וכיצד ניתן להימנע ממנה? כל התשובות בהמשך. 

מהן שיניים שקופות וכיצד הן נגרמות?

יש לא מעט גורמים לשיניים שקופות, שכן השיניים שלנו חשופות ביום יום לפגיעות ולחומרים שונים. ישנן שתי סיבות עיקריות המובילות לשיניים שקופות – אכילת מזונות קשים ושימוש בשיניים לדברים אחרים מלבד אכילה, וחשיפה של השיניים לחומרים כימיים שמחלישים אותן. 

באילו מצבים אנחנו עושים שימוש בשיניים שלא כדי לאכול? כשאנחנו פותחים שרוך, כשאנחנו פותחים פקק של בקבוק ופעולות נוספות שמחלישות פיזית את השיניים לטווח הרחוק. מבחינת חומרים כימיים, בדרך כלל מדובר על מקורות חיצוניים, למשל שימוש בתרופות סבתא להלבנת שיניים עם סודה, לפעמים בשתיית מיצי פירות מסוימים ולפעמים זו תהיה חומציות של עליית מיצי הקיבה לתוך חלל הפה, במיוחד אצל מי הסובלים מצרבות. מבחינת שתייה אלה יכולים להיות רטבים חומציים לסלט, או דיאט קולה, לימונים, פירות הדר ואפילו ירקות שונים כמו עגבניות, שנחשבים בריאים מאוד אך בכמות גדולה ולאורך זמן יכולים לגרום לשחיקה של השיניים. 

כיצד יש לשמור על שיניים הנוטות לשקיפות?

אם ידוע לנו שהשיניים שלנו נוטות להיות שקופות, נוכל לפעול בכמה מישורים כדי למנוע ממצב זה לקרות. ראשית, נפחית מזון ושתייה להם חומציות גבוהה ודביקה, ואם בכל זאת שותים משקאות כאלה, עדיף לשתות אותם עם קש, כך שהם לא נמצאים בתוך חלל הפה והשיניים. מומלץ לשתות הרבה מים יש להימנע מהלבנת שיניים בתרופות סבתא למיניהן, ורצוי להגיע למרפאת השיניים אחת לשלושה עד ארבעה חודשים לקבל הדרכה בהמשך הפעולות למניעת שחיקת צבע השן. 

מהן ההשלכות יישור שיניים במקרה של שיניים שקופות וכיצד מומלץ ליישר שיניים אלה?

כאשר השיניים סובלות משינוי בצבע שלהן, יש קודם כל לטפל בגורמים השונים לכך כדי להבטיח את בריאות השן. מלבד המניעה יש כיום טיפולים שונים שיכולים לסייע בריפוי השן ובהם טיפולים דנטליים התואמים את מצב השן, טיפול באפליקציות של פלואוריד, התאמת התזונה ולעיתים במקרים מתקדמים יותר רופא השיניים ימליץ על הרכבת סד לילה מותאם מסיליקון בו ניתן למרוח תכשירים ייחודיים לתופעה זו. 

מי שמבקש לבצע יישור שיניים בתקופה זו יכול לעשות שימוש ביישור השיניים בשם אינויזליין ובו מיישרים את השיניים באמצעות קשתיות שקופות במסגרת תוכנית טיפול אצל אורתודנט. את הקשתיות המטופלים מרכיבים במשך 22 שעות היממה ובכל שבוע עד שבועיים עליהם להגיע לאורתודנט כדי לבצע פרוצדורות שונות להתאמת הטיפול, למשל קבלת קשתיות נוספות, ליטושים קלים, הדבקות ועוד. בסיום הטיפול בדרך כלל יותקנו קיבועים מודבקים ונמסרים למטופלים קשתיות קשיחות להרכבה בלילה כדי שתוצאות היישור יישמרו לאורך שנים. הקשתיות עצמן שנמצאות במהלך היום על השיניים מסייעות גם לשמירה עליהן מפני פעולות שעלולות לגרום לשחיקה, למשל שימוש בשיניים עבור פתיחת דברים. 

**המידע הינו כללי ואינו מחליף ייעוץ רפואי.

שתפו פוסט זה